İşte hafızayı güçlendirici 9 beslenme önerisi

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu, pandemide artan unutkanlığa karşı, hafızayı güçlendirici beslenme önerisinde bulundu.

İşte hafızayı güçlendirici 9 beslenme önerisi
Sağlık 19 Mayıs 2021 Çarşamba 00:00

Günlük yaşam alışkanlıklarımızda köklü değişikliklere neden olan salgın beslenme alışkanlıklarımızı da etkiledi. Yaşadığımız belirsizlik ve sosyal aktivitelerin rafa kaldırılması duyusal yeme sorunları ile birlikte unutkanlığın artmasına neden oldu.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu, salgında artan unutkanlığa karşı hafızayı güçlendiren beslenme önerilerinde bulundu.

İşte hafızayı güçlendiren 9 beslenme önerisi.

İlave şeker içeren yiyecekleri tüketmeyin: Araştırmalar, rutin yaşamlarında çok miktarda şeker tüketen ve şeker içeriği ekleyen kişilerin, tüketmeyenlere göre daha zayıf hafızaya ve daha düşük beyin hacmine sahip olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, şekeri ve şekerli yiyecekleri azaltmak ve şeker ihtiyacını meyvelerden karşılamak mümkünse beyin sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi fayda olacaktır.

Haftada iki gün yağlı balık tüketin: Beynimiz yaklaşık yüzde 60 oranında yağdan oluşurken, özellikle yağlı balıklar beyin sağlığımız için büyük önem taşıyor. Araştırmalar, somon, sardalya ve ton balığı gibi yağlı balıkların ızgara veya fırın şeklinde tüketilmesinin beyindeki karar vermeyi kolaylaştıran, hafızayı güçlendiren ve duyguyu kontrol eden sinirlerin artmasına katkıda bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca pandemik günlerde haftada sadece 2 kez balık tüketerek ruh halimizi iyileştirebiliriz.

Günlük beslenmenize zerdeçal ekleyin: Zerdeçal güçlü bir antioksidandır ve vücutta bir anti-enflamatuar olarak hareket ederek sağlığın korunmasına yardımcı olur. Son çalışmalar; Zerdeçalın beyne zarar vermesini ve nöronların sinir uçlarında amiloid plak oluşumunu önleyerek hücre ölümüne neden olduğu bulunmuştur. Sabahları yumurta ile diyetinize, ara öğünler için yoğurda, et yemeklerinde karışık baharatlara kolayca ekleyebilirsiniz.

Çiğ kuru yemiş tüketin: Fındık, badem, ayçekirdeği, ceviz ve yer fıstığı gibi çiğ kuruyemişlerde bulunan E vitamini sayesinde beyin hücreleri; Serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresten korudukları ve ileri yaşlarda bilişsel gerilemeyi önleme / yavaşlatma potansiyeline sahip oldukları görülmüştür. Ölçülü olarak, günde bir avuç çiğ kuruyemiş tüketebilirsiniz.

Her gün bir yumurta tüketin: Her sabah kahvaltıda 1 yumurta yediğinizde; B-6, B12 vitaminleri alırken folik asit ve kolin gibi önemli besinler; Bu şekilde, yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi geciktirirken beynin küçülmesini önleyebilirsiniz. Yumurta sarısında bulunan kolin, vücudumuzun ruh hali ve hafıza düzenlemesinde önemli bir mikro besindir.

Rafine karbonhidratları azaltın: Vücut bu karbonhidratları hızla sindirerek kan şekeri seviyelerinde artışa neden olur. Araştırmalar, rafine karbonhidrat bakımından zengin Batı diyetinin demans, bilişsel gerileme ve azalmış bilişsel işlevle ilişkili olduğunu göstermiştir.

Alkolden kaçının: Tekrarlayan aşırı alkol tüketimi, beyne nörotoksik etkiler uygulayarak, hafıza yönetiminde rol oynayan beynimizin hipokampına zarar verebilir. Hipokampus bölgesi hasar gördüğünde, ani ve gecikmeli hafıza hatırlama testlerinde sürelerin uzadığı görülmüştür.

Çikolata seçiminiz bitter olsun: Tatlıya ihtiyacımız olduğunda, ilk önceliğimiz muz veya kuru hurma gibi bir meyveyi kakao ile karıştırmak olabilir. Ancak çikolata yemek istesek bile en az yüzde 70 bitter çikolata tercih etmemiz daha sağlıklı olacaktır.

Lif alımınızı artırın: Lif, beyin sağlığı için önemlidir çünkü beyin büyümesini destekleyen bağırsak bakterilerinin beslenmesine yardımcı olur. Prebiyotik lifler, iyi bakterilerin sindirim sistemimizde büyümesine ve gelişmesine izin verir. Prebiyotik yiyecekler arasında muz, domates, soğan ve mercimek bulunur.

İşte hafızayı güçlendirici 9 beslenme önerisi İşte hafızayı güçlendirici 9 beslenme önerisi BionTech ile 60 milyon doz COVID-19 aşısı için anlaşma sağlandı
Sanofi ve GSK’nın Kovid-19 aşı adayının Faz 2 sonuçları açıklandı
Türkiye ile Sırbistan arasında Kovid-19 aşı sertifikası uygulaması başlıyor
105 yaş ve üstü insanlar daha verimli DNA onarımına sahip oldukları için mi daha uzun yaşarlar?
Erken bebeklik döneminde kokulara maruz kalmak yetişkin davranışını değiştirebilir
Etiketler: