Buzlu bulutlar Mars'ı nehirler ve göller için yeterince sıcak tutabilirdi.

Gezegensel bir bilim insanı tarafından yönetilen yeni bir çalışma, Mars'ın bir zamanlar nehirleri ve gölleri nasıl içerdiğine dair umut verici bir açıklama yapmak için bir bilgisayar modeli kullanıyor

Buzlu bulutlar Mars'ı nehirler ve göller için yeterince sıcak tutabilirdi.
Dünya 12 Mayıs 2021 Çarşamba 12:05

Modern uzay biliminin en büyük gizemlerinden biri, Mars'a yeni inmiş olan NASA'nın Perseverance'inin görüşüyle ​​düzgün bir şekilde özetleniyor: Bugün bir çöl gezegeni ve yine de gezici antik bir nehir deltasının hemen yanında oturuyor.

Görünen çelişki, bilim insanlarını on yıllardır şaşırttı, özellikle de Mars'ın akan nehirlere sahip olduğu aynı zamanda, bugün Dünya'da zevk aldığımızın üçte birinden daha az güneş ışığı aldığı için.

Ancak, Chicago Üniversitesi gezegen bilimcisi, jeofizik bilimlerinde yardımcı doçent ve diğer dünyaların iklimleri konusunda uzman olan Edwin Kite tarafından yürütülen yeni bir çalışma, umut verici bir açıklama yapmak için bir bilgisayar modeli kullanıyor: Mars'ta ince bir buz tabakası olabilirdi sera etkisine neden olan yüksek irtifa bulutları.

Kite, "Kanıtlarımız ile bunu fizik ve kimya açısından açıklama yeteneğimiz arasında utanç verici bir kopukluk oldu" dedi. "Bu hipotez, bu boşluğu kapatmak için uzun bir yol kat ediyor."

Bilim adamlarının daha önce öne sürdüğü çoklu açıklamalardan hiçbiri hiçbir zaman tam olarak işe yaramadı. Örneğin, bazıları büyük bir asteroidin çarpışmasının gezegeni ısıtmak için yeterli kinetik enerji açığa çıkarabileceğini öne sürdü. Ancak diğer hesaplamalar, bu etkinin yalnızca bir veya iki yıl süreceğini gösterdi - ve eski nehirlerin ve göllerin izleri, ısınmanın muhtemelen en az yüzlerce yıl sürdüğünü gösteriyor.

Kite ve meslektaşları alternatif bir açıklamayı tekrar gözden geçirmek istediler: Dünya'daki cirrus gibi yüksek irtifa bulutları. Atmosferdeki az miktarda bulut bile, atmosferdeki karbondioksite benzer bir sera etkisi olan gezegenin sıcaklığını önemli ölçüde artırabilir.

Fikir ilk olarak 2013 yılında önerilmişti, ancak büyük ölçüde bir kenara bırakılmıştı çünkü Kite, "Yalnızca bulutların mantıksız özelliklere sahip olması durumunda işe yarayacağı tartışılıyordu." Örneğin, modeller suyun atmosferde uzun süre kalması gerektiğini ileri sürdü - tipik olarak Dünya'da olduğundan çok daha uzun süre - bu nedenle tüm olasılık pek olası görünmüyordu.

Tüm gezegenin atmosferinin 3 boyutlu bir modelini kullanan Kite ve ekibi çalışmaya başladı. Buldukları eksik parça, yerdeki buz miktarıydı. Mars'ın büyük kısımlarını kaplayan buz olsaydı, bu, düşük irtifa bulutlarını destekleyen yüzey nemi yaratırdı; bu, gezegenleri çok fazla ısıtmaz (hatta onları soğutabilir, çünkü bulutlar gezegenden uzaktaki güneş ışığını yansıtır.)

Ancak kutuplarda ve dağların tepelerinde olduğu gibi yalnızca buz parçaları varsa, yerdeki hava çok daha kuru hale gelir. Bu koşullar, gezegenleri daha kolay ısıtmaya meyilli olan bulutlar gibi yüksek bir bulut katmanını tercih eder.

Model sonuçları, bilim insanlarının kendi özel gezegenimize dayanan bazı önemli varsayımları bir kenara atmak zorunda kalabileceğini gösterdi.

"Modelde, bu bulutlar Dünya'ya hiç benzemiyor," dedi Kite. "Dünya temelli sezgiye dayalı modeller inşa etmek işe yaramayacak çünkü bu, suyu atmosfer ile yüzey arasında hızla hareket ettiren Dünya'nın su döngüsüne hiç benzemiyor."

Suyun yüzeyin neredeyse dörtte üçünü kapladığı Dünya'da, su okyanus ile atmosfer ve kara arasında hızlı ve dengesiz bir şekilde hareket ediyor - girdaplar ve girdaplar halinde hareket ediyor, bu da bazı yerlerin çoğunlukla kuru olduğu (Sahra) ve diğerlerinin ıslak olduğu anlamına geliyor. Amazon). Buna karşılık, yaşanabilirliğinin zirvesinde bile, Mars yüzeyinde çok daha az su vardı. Kite'ın modeline göre su buharı atmosfere girdiğinde, kalır.

Kite, "Modelimiz, suyun erken Mars atmosferine girdiğinde, oldukça uzun bir süre - bir yıla yakın - orada kalacağını ve bunun uzun ömürlü yüksek irtifa bulutları için koşulları yarattığını öne sürüyor," dedi.

NASA'nın yeni iniş yapan Perseverance gezgini, bu fikri, Mars'taki geçmiş atmosferik basıncı yeniden yapılandırmak için çakılları analiz etmek gibi çeşitli yollarla da test edebilmelidir.

Bilim adamları, Mars'ın sıcaklığını ve atmosferini nasıl kazanıp kaybettiğinin tam öyküsünün anlaşılmasının, diğer yaşanabilir dünyaların araştırılmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Kite, "Mars önemlidir çünkü yaşamı destekleme yeteneğine sahip olduğunu bildiğimiz ve daha sonra kaybettiğini bildiğimiz tek gezegen," dedi. "Dünyanın uzun vadeli iklim istikrarı dikkat çekicidir. Bir gezegenin uzun vadeli iklim istikrarının bozulabileceği tüm yolları - ve bunun sürdürülebileceği tüm yolları (sadece Dünya'nın yolunu değil) anlamak istiyoruz. Bu arayış. karşılaştırmalı gezegensel yaşanabilirliğin yeni alanını tanımlar. "

Makalenin ortak yazarları, şu anda Jet Tahrik Laboratuvarı'nda çalışan eski UChicago doktora sonrası araştırmacısı Liam Steele; Jet Tahrik Laboratuvarı'ndan Michael Mischna ve Aeolis Araştırmasından Mark Richardson. Analizin bazı bölümleri Chicago Üniversitesi Araştırma Hesaplama Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Yeni araştırmalar, Mars kabuğundaki kayaların, Dünya yüzeyinin derinliklerinde mikrobiyal yaşamı destekleyen aynı tür kimyasal enerjiyi üretebileceğini öne sürüyor. Bu ilginç yazıya göz atmak isterseniz tıklayın.

KKTC’de Muhaceret Yasa Tasarısı’na onay
Joe Biden İsrail'in kendini savunma hakkına sahip olduğunu söyledi
Fransa Ulusal Meclisi aşı pasaportu yasasını reddetti
ABD'de tüketici enflasyonu nisanda yüzde 4,2 ile beklentileri aştı
Uğur Şahin, "Fikri mülkiyetin korunmasından feragat etmek bir çözüm olmayacağını" savundu
Etiketler: