Bizon öldürmek için 45.000 Kayıt Topladılar

ABD Ulusal Park Servisi (NPS) gönüllülerden aşırı nüfusa yardım etmelerini talep ettikten sonra, 45.000'den fazla insan Büyük Kanyon'da bizon itlafına başvurdu.

Bizon öldürmek için 45.000 Kayıt Topladılar
Dünya 07 Mayıs 2021 Cuma 16:05

Güncel Haberler yurt dışı editörünün aktardığına göre Arizona'daki ünlü milli park, çevreye zarar verecek kadar büyüyen sürüyü azaltmak için 12 "yetenekli gönüllü" arıyor. ABD ulusal parklarında avlanmak yasak olduğundan, etkinlik "av" olarak sınıflandırılmıyor. Bazı çevreciler, bu hareketin tehlikeli bir emsal teşkil edebileceği konusunda uyardı.


Talep toplama Pazartesi günü açıldı ve 45.040 başvuru ile 48 saat sonra kapandı.


İlk 25 isim seçilecektir. Park görevlileri tarafından nişancılık da dahil olmak üzere beceriler açısından incelendikten sonra, 12 kişiye parkın North Rim bölgesinde bir bizonu öldürme fırsatı verilecek. Gönüllülerin NPS kurallarına göre yanlarında bir destek ekibi getirmelerine izin verilir . Bison, 2,000lbs (900kg) ağırlığında olabilir, ancak keskin nişancılar, motorlu taşıma veya hayvanları paketlemenin yardımı olmadan herhangi bir eti yaya olarak taşımalıdır.

Etkinlik, 8.000 ft'yi (2.440 m) aşan yüksekliklerde engebeli, kayalık ve bazen karlı arazide gerçekleşecek.

Yetkililer, sürünün son yıllarda hızla 600 bizona ulaşması sonrasında pilot programın gerekli olduğunu söylediler. NPS, Kızılderili arkeolojik alanlarının ayaklar altına alınmasını, toprak erozyonunu ve su kirliliğini azaltmak için Kuzey Yakası'nda yaşayan sürüyü yaklaşık 200'e indirmeyi umuyor.

19. yüzyılda nesli tükenmek üzere avlanmadan önce, bizon (ABD'de bufalo olarak da bilinir) kıtanın çoğunda dolaşıyordu. 1800'lerin sonlarında tahminen 30 ila 60 milyon bizon sadece yaklaşık 400'e düşürüldü.Ancak çevreciler, Büyük Kanyon'un tarihsel alanlarının bir parçası olduğuna dair çok az kanıt olduğunu söylüyor.


Tarihçilere göre, Kuzey Kenarı sürüsü, 1900'lü yılların başlarında bir sınır görevlisinin bizonu sığırlarla melezleme girişiminin başarısız olmasından sonra bölgeye tanıtıldı .


KKTC’de Muhaceret Yasa Tasarısı’na onay
Joe Biden İsrail'in kendini savunma hakkına sahip olduğunu söyledi
Fransa Ulusal Meclisi aşı pasaportu yasasını reddetti
ABD'de tüketici enflasyonu nisanda yüzde 4,2 ile beklentileri aştı
Uğur Şahin, "Fikri mülkiyetin korunmasından feragat etmek bir çözüm olmayacağını" savundu
Etiketler: