ABD Hazine Bakanı Yellen: Faiz oranlarının biraz artması gerekebilir

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin "aşırı ısınmasını" önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini ifade etti.

ABD Hazine Bakanı Yellen: Faiz oranlarının biraz artması gerekebilir
Ekonomi 04 Mayıs 2021 Salı 16:35
Washington

The Atlantic dergisi tarafından düzenlenen video konferans etkinliğine katılan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Başkanı Joe Biden'ın toparlanma planına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yellen, "Ekonomimizin aşırı ısınmadığından emin olmak için faiz oranlarının biraz artması gerekebilir." dedi.

Harcamaların ekonominin büyüklüğüne kıyasla nispeten küçük olsa da faiz oranlarında ılımlı artışlara neden olabileceğini belirten Yellen, bu yatırımlara ekonominin rekabetçi ve üretken olması için ihtiyaç olduğunu, ekonominin bu şekilde daha hızlı büyüyeceğini kaydetti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerini hafifletmeye yönelik 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketini mart ayında hayata geçiren Biden, nisan ayında da ekonominin yeniden canlanmasına yönelik ekonomi planını açıklamıştı.

Biden'ın ekonomi planının ilk aşamasını 2,3 trilyon dolarlık altyapı paketi oluştururken, bir sonraki aşamasını eğitim, çocuk bakımı ve ailelere yönelik harcamaları içeren 1,8 trilyon dolarlık kapsamlı bir harcama paketi oluşturmuştu.

ABD’li Wells Fargo'dan Türkiye için dış borç krizi riski uyarısı
Avrupa Birliği Komisyonu’ndan Türkiye ekonomisi için de tahminler
DİSK-AR: İŞKUR salgın sürecinde işverene 22,6 milyar, işçilere 11,4 milyar ödedi
Altın fiyatlarında son durum:(11 Mayıs 2021)
Borsa İstanbul arife günü öğlene kadar açık olacak
Etiketler: